F.A.Q.
Je parašutismus bezpečný?
Parašutismus je stejně jako každý sport riskantní tak, jak riskantně se chovají jeho účastníci. V průběhu teoretické připravy (tandem, parušutistický výcvik, IAFF/AFF) se snažíme účastníky maximálně připravit na veškeré situace, které mohou nastat v průběhu seskoku.
Jaké jsou věkové požadavky?
U tandemového seskoku je spodní věková hranice 8 let a vzrůst nejméně 120cm. Do 18 let je vyžadován souhlas zákonného zástupce. Pro základní parašutistický výcvik, IAFF a AFF je spodní hranice 15 let a opět do 18 let je vyžadován podpis zákonného zástupce.
Je nutné zdravotní vyšetření?
Tandemový seskok není nijak omezen - je však doporučeno konzultovat tuto aktivitu se svým lékařem v případě, že jste diabetik, epileptik či kardiak. Při základním parašutistickém výcviku je vyžadována lékařská prohlídka, uskutečněna určeným leteckým lékařem skupiny SLZ.
Jak je to s počasím?
Parašutismus je na počasí velice závislý a provoz probíhá pouze tehdy, kdy jsou k němu vhodné podmínky. Často se stává, že vzniká zpoždění v provozu z důvodu silného větru či nižší oblačnosti. S pravidelností sledujeme předpověď počasí, ale ani ta není vždy stoprocentní. Váš termín seskoku vám včas potvrdíme. Bohužel se může stát, že bude váš termín zrušen a nahrazen jiným. Vše se děje s ohledem na vaši bezpečnost.
Jaké jsou výcvikové metody v parašutismu?
Tandemový seskok - umožňuje účastníkovi zažít pocit vzrušení z volného pádu. Tandem pilot má pod dohledem celý průběh, od vstupu na palubu letadla až po přistání s klientem.
Základní výcvik - tato metoda je využívána především armádou, ale také jako první krok ke vstupu do světa parašutismu. Jelikož se jedná už o samostatný výskok z letadla, je k němu i delší teoretická průprava. Účastník vyskočí z letadla tzv. na laně, díky čemu se parašutistovi automaticky otevře padák. Jeho úkolem je bezpečně řídit padák až na zem.
Zrychlený výcvik (Accelerated Free Fall) - výcvik AFF je efektivně upraven tak, aby student od samého počátku zažíval volný pád. Při této metodě se nejlépe vyhnete špatnými návykům za volného pádu.
Jaký je volný pád?
Ačkoliv spousta lidí očekává podobné pocity jako například na horské dráze, není tomu tak. Většinou nemáte pocit pádu, ale spíše vznášení se v prostoru. Volný pád vyvolává v lidech velice silný adrenalinový zážitek.
Jaké je otvírání padáku a jeho řízení?
Pocit z otvírání padáku se dá přirovnat ke skoku do bazénu. Aktuálně se skáče na padácích typu křídlo, které jsou jednoduché na manévrování - chci zatočit do leva, stáhnu dolů levou řidící šňůru. Při tandemovém seskoku má padák pod kontrolou tandem pilot. Při základním výcviku jsou veškeré podrobnosti vysvětleny v teoretické části a názorně ukázány na trenažéru. Při prvních několika seskocích vám s manévrováním radí vysílačkou instruktor, který je na zemi.
Jaké je přistávání?
Zakončení tandemového seskoku je plně v moci tandem pilota. Ten vám v pravou chvíli řekne, abyste zvedli nohy do pravého úhlu vůči tělu (nebo alespoň co nejvíce můžete). Poté s vámi měkce přistane na zadek, protože pokud by se s vámi v tandemu pokoušel přistávat na nohy, riskoval by zbytečné zranění. Pokud přistáváte sami, dá se přistání při včasném podrovnání (přibrždění padáku) přirovnat k sestoupení z obrubníku. Při základním výcviku vás na přistání naviguje instruktor, který je na zemi.
Chci mít svůj seskok na videu, je to možné?
Tandemový seskok přímo nabízí, jako přidruženou službu, videozáznam se seskokem. Jednou možností je, že seskok natáčí tandem pilot kamerkou připevněnou na ruce, druhou možností je, že vás natáčí externí kameraman, který vám je v patách v průběhu volného pádu.
Student základního výcviku samotný není oprávněn mít připevněnou videokameru z bezpečnostních důvodů. Svolení používat kameru při seskocích udává ÚCL až od 200 seskoků.
Při zrychleném výcviku AFF je žák natáčen svými instruktory a každý seskok je po provedení analyzován.
Jakými pravidly se řídí parašutisté?
Parašutismus je regulován předpisy, které vydává Úřad civilního letectví. Jelikož je parašutismus rychle se rozvíjejícím odvětvím, jsou často upravovány a aktualizovány. Nejnovější informace naleznete na webových stránkách ÚCL.
Může se mnou přijet na letiště doprovod?
Jistě! Vemte s sebou celou rodinu i s přáteli :-) Pokud by měli pozorující zájem, mohou si zaplatit vyhlídku nad okolím letiště a tím pádem budou s vámi na palubě letadla, odkud uvidí váš výskok. Na letišti je mnoho příležitostí k odreagování - volejbal, možnost paintballu (při včasném objednání), trénink v přírodě, zajišťujeme i hlídání děti(utvořený program). Je zde k dispozici občerstvení a to jak pro pasažéry, tak pro doprovod.
Budou vypsány další termíny na Základní výcvik/Tandemu?
Parašutistická sezóna obvykle začíná v květnu a končí v září / říjnu (dle počasí). V průběhu celé sezóny vypisujeme nové termíny, v závislosti na připravovaných akcích. Při větší skupině je možné sjednat individuální termín, ale vždy jen o víkendu (PÁ - NE). Aktuální nabídku termínu naleznete v Kalendáři.
Musím mít pojištění?
Padák, jakožto sportovní létající zařízení, musí být pojištěn proti škodám způsobeným jeho provozem. Doklad o pojištění je součástí padákové dokumentace. Co se týče úrazového či životního pojištění, ta jsou plně na uvážení parašutisty. Mnoho pojišťoven má parašutismus ve výlukách, ovšem některé umožňují připojistit se na sportovní parašutismus.
Potřebuji nějakou licenci, abych se mohl věnovat parašutismu?
Pro začátek ne. Začnu-li se parašutismu věnovat v základním parašutistickém výcviku nebo při zrychleném výcviku AFF, jsem v kategorii Ž (neboli žák). Pro tuto kategorii se licence nevydává.
V parašutismu existuje několik kategorií, které se odvíjejí od počtu seskoků, součtu minut volného pádu a počtu seskoků ve skupině 2 a více lidí. Parašutista si každý seskok zapisuje do tzv. záznamníku seskoků. Tyto kategorie jsou blíže popsány v předpise V-PARA-1, vydaným ÚCL.
Proč to děláte?
Proč dýcháte?
Máte další otázky, které tu nejsou zodpovězeny?
Svůj dotaz můžete napsat do Komentářů nebo na e-mailovou adresu
letecka.spolecnost.dobrodruhu@gmail.com nebo na info@lsd-trip.cz